Do galérie Výlety boli pridané fotografie z výletu žiakov 5. ročníka. Navštívili zrúcaninu Muránskeho hradu a ďalšou atrakciou bili svište.
Výlety
Výlety
Do galérie Výlety boli pridané fotografie z výletu triedy 8.B. Žiaci si po únavnom školskom roku oddýchli na kúpalisku v Číži.
Výlety
V rámci školských výletov sa žiaci 2. A a 3. A. triedy zúčastnili krásneho výletu do Banskej Štiavnice. Je to historické mesto s výrazne multikultúrnou minulosťou a ťažbou kovov. Štiavnický drevený , pohyblivý Betlehem je jeden z najkrajších a najväčších na Slovensku. Znázorňuje život stredovekého mesta i prácu baníkov a hutníkov. O kaštieli Antol sa traduje, že jeho stavba symbolizuje kalendárny rok. Má 4 brány - ročné obdobia, 12 komínov - mesiace, 52 izieb - týždňov a 365 okien - dní. Výlet nám umožnil lepšie spoznávať naše prekrásne Slovensko a dúfam že je aj ďalším impulzom na potulky našou krásnou krajinou.
Výlety
Do galérie Výlety boli pridané fotografie. Trieda 2.B sa vybrala do Drienčan, kde pôsobil známy spisovateľ, folklorista a miestny evanjelický farár od roku 1861 až do smrti. Navštívili aj slnečné hodiny na okraji malebnej obce. Je to slovenský unikát a pocta najznámejšiemu slovenskému rozprávkarovi. Hodiny sú postavené na zemi a zhotovené z dreva a kameňa s priemerom 7 metrov. Súčasťou hodín sú drevené plastiky postavičiek zo známych slovenských rozprávok Pavla Dobšinského, ktorý tu pôsobil. Na týchto netypických slnečných hodinách tak môžete nájsť Janka Hraška, Janka a Marienku, ale aj záporné postavy ako zlú strigu či čarodejnicu.
Výlety
Do galérie Výlety boli pridané fotografie. Trieda 3.B sa vybrala do Drienčan, kde pôsobil známy spisovateľ, folklorista a miestny evanjelický farár od roku 1861 až do smrti. Navštívili aj slnečné hodiny na okraji malebnej obce. Je to slovenský unikát a pocta najznámejšiemu slovenskému rozprávkarovi. Hodiny sú postavené na zemi a zhotovené z dreva a kameňa s priemerom 7 metrov. Súčasťou hodín sú drevené plastiky postavičiek zo známych slovenských rozprávok Pavla Dobšinského, ktorý tu pôsobil. Na týchto netypických slnečných hodinách tak môžete nájsť Janka Hraška, Janka a Marienku, ale aj záporné postavy ako zlú strigu či čarodejnicu.
Výlety
Do galérie Výlety boli pridané fotografie. Dňa 17.6.2019 sa uskutočnil školský výlet do Mojína. Zúčastnili sa ho žiaci prvého a tretieho ročníka v ŠKD. Cieľom akcie bolo spoznávanie dravcov žijúcich na našom území, v cudzine, ich chov a starostlivosť o ne. Deti boli rozdelené do troch skupín, z ktorých každá robila inú aktivitu. Jedna skupina spoznávala parohy zvierat, druhá mala súťaživé hry, tretia spoznávala lesné zvieratá žijúce v našich lesoch a miesta ich úkrytov. Na záver sme mali ukážku dravcov. Deti sa dostali s nimi do priameho kontaktu, mohli ich pohladkať...
Výlety
Do galérie Výlety boli pridané fotografie. Dňa 12.6.2019 sa uskutočnil školský výlet v Granáriu. Zúčastnili sa ho žiaci prvého ročníka niektorí rodičia. Deti si mohli vyskúšať rôzne kreatívne práce- ako výroba cestovín, lokší či slniečok z papiera. S deťmi sa prišiel zabaviť aj slimák Krasko. Žiaci prežili tvorivý deň plný zábavy.
Škola v prírode
V júni boli štvrtáci v škole v prírode. Ich program bol ozaj bohatý.
Divadelné predstavenie v Rožňave
Divaddlo Actores v Rožňave a Sherlock Holmes zaujali každé oko v hľadisku. Naši žiaci sa dňa 10.06.2019 usadili do pohodlných kresiel hľadiska rožňavskej divadelnej sály a na vlastné oči prežili záhadu rodu Baskerville v podaní troch hercov divadla Actores. Divadelné predstavenie na motívy diela Sira Arthura Conana Doyla: „DESIVO ŠTEKAJÚCA KRIMINÁLNA KOMÉDIA“ Pes Baskervillský je Holmesov najznámejší a najzáhadnejší prípad. Autor románu Sir Arthur Conan Doyle postupne vykresľuje desivú atmosféru slatín a oboznamuje nás s legendou rodu Baskerville, ktorý je prenasledovaný pekelným psom. Naši vyšetrovatelia sa snažia odhaliť klamstvá a uniknúť tak zavádzajúcim sieťam stôp. Hra prevlekov a nasadzovania si masiek naznačuje, že i „desivo – štekajúce“ môže byť komické. Podľa reakcií našich žiakov môžeme spokojne skonštatovať, že predstavenie bolo naozaj vynikajúce a žiakov zaujalo. A verme, že aj čosi nového naučilo. Keďže detektívka sa vyučuje skoro v každom ročníku, bolo toto predstavenie vhodným doplnením učebných osnov. V neposlednom rade nás veľmi teší reakcia divadla Actores, ktorí našich žiakov pochválili za slušné správanie sa počas predstavenia a úžasnú spätnú väzbu.
MDD 2019
Do galérie MDD 2019 boli pridané fotografie.
Exkurzia Modrý Kameň
Dňa 29.5.2019 sa žiaci piateho ročníka už tradične zúčastnili školskej exkurzie v Múzeu hračiek v Modrom Kameni, ktorá je súčasťou vyučovania drámy v literatúre. Žiaci sa po príchode presunuli na stredoveké nádvorie, ktoré bolo preplnené deťmi z každého kúta Slovenska, ale i zahraničia. Na nádvorí nás vítali stredoveké trhy – stánky s ručnými dielňami, pri ktorých si mohli žiaci vyskúšať písanie husím brkom, či vyšívanie. Na hrade bola žiakom predstavená stála expozícia bábok a hračiek zo Slovenska i zahraničia. Celou históriou hračiek sme sa dostali k bábkam a hračkám z rôznych období a zo všelijakých materiálov. Od bábok malých ako náprstok sme sa dostali k exponentom nadľudskej postavy, či k nezabudnuteľným bábkam detstva terajších dospelých, a to ku originálom bábok – Kukovi, Raťafákovi Plachtovi a Matelkovi – Drobčekovi. Expozíciu sme zakončili zápisom do pamätnej knihy a putovali sme na stredovekú oslavu MDD. Stredoveké oslavy MDD využili nádvorie, podhradie, gaštanovú alej z čias tureckých vpádov, známu baštu, kde po zdolaní všetkých prekážok pri oslobodení hradnej princeznej boli všetci naši žiaci pasovaní za rytierov a dvorné dámy. Celým programom nás viedli dvorania v dobových kostýmoch, ktorí sprevádzali žiakov jednotlivými etapami oslobodzovania hradnej princeznej, ako napr. lukostreľba, hod oštepom alebo skúška odvahy v podzemných chodbách hradu.
Súťaže
Slovenský Červený kríž je národná spoločnosť Červeného kríža, pôsobiaca na celom území Slovenskej republiky. Ako býva zvykom i tento rok sa naši mladí záchranári piateho a ôsmeho ročníka usilovne pripravovali pod vedením Dr. Jany Heczegovej na súťaž Slovenského Červeného kríža: Hliadka mladých záchranárov. Dňa 29.05.2019 sa žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka stali súčasťou záchranného tímu v miestom spolku červeného kríža v Rimavskej Sobote. Družstvo tvorili: kapitán Flórian Kováč, Mark Palmont, Diana Slopovská, Alexandra Soltészová, Paulína Štullerová, Martina Zimányiová, Vivien Agócsová. Záchranári si domov priniesli diplom za druhé miesto. O deň neskôr 30.05. 2019 žiaci prvého stupňa presvedčili rimavsko - sobotských záchranárov, že sú skutočnými hrdinami pri podávaní prvej pomoci. Družstvo sprevádzala a pripravovala Janka Pučoková. Družstvo piateho ročníka tvorili : Fabiána Dúdorová ako kapitánka družstva, Sophie Herczegová, Lara Polgáriová, , Monika Trenková, Ema Szajkóová. S veľkou radosťou si družstvo záchranárov prinieslo diplom za tretie miesto. Naši mladí záchranári opäť presvedčili lekárov, záchranárov, že majú dostatočné vedomosti v oblasti Medzinárodnej organizácii Červeného kríža a Červeného polmesiaca a že sú schopní podať prvú pomoc a zachrániť ľudský život.
Týždeň modrého gombíka
Už 15. rok spája zbierka Modrý gombík dva svety – ten náš a ten, v ktorom sa deti ocitli v núdzi a sú odkázané na našu pomoc. Výnos tohtoročnej zbierky bude venovaný deťom na východnej Ukrajine, ktoré už 6. rok žijú vo vojnovom konflikte. Dobrovoľníčky UNICEF na našej škole a v meste vyzbierali 260 €, ktoré budú poslané na účet UNICEF Slovensko. V rámci Týždňa modrého gombíka sa na našej škole uskutočnila aj prezentácia, ktorú si s pani uč. Danišovou pripravili žiaci ŽP 8.A triedy Bianka Bussányiová, Zsolt Antal a Elemér Jakab. Deťom sme sa snažili priblížiť život vo vojnou sužovanej krajine. UNICEF pomáha na Východnej Ukrajine od začiatku konfliktu. Zabezpečuje lieky, vodu, hygienické balíčky, potraviny, opravuje vojnou zničené školy a domy, školí deti, aby sa vyhýbali miestam, kde sa nachádzajú míny. 6 rokov konfliktu je veľmi dlhá doba, mnohé deti sa už narodili do vojny, nevedia, čo je pokojné detstvo bez neustáleho zvuku ostreľovania, bezstarostného chodenia do školy a naháňania sa po vonku...
Exkurzia ŠKD do Fiľakova
24. mája 2019 boli žiaci tretieho ročníka v ŠKD na exkurzii vo Fiľakove exkurzii vo Fiľakove. Cesta vlakom ich neskutočne očarila. Pozreli si hrad, vlastivedné múzeum a mestský park ktorého súčasťou sú hojdačky a minizoo.
Deň matiek
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám, ale aj starým mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili! Preto žiaci 1.A a 1.B triedy pripravili s pani učiteľkami a pani vychovávateľkami milý program pre obyvateľov miestneho domova dôchodcov.
Deň matiek
16. mája 2019 sa v I.A triede uskutočnil Deň matiek. Žiaci vystúpili so svojim programom pre svoje matky a staré matky. Najprv zarecitovali básničky, potom zaspievali pieseň a zatancovali tanec. Po ukonče vystúpenia rozdali darčeky, ktoré vyrobil spolu s pani učiteľkou Andreou Schvartzovou a pani vychovávateľkou Tünde Horváthovou.
Zoltankári
Nastal deň na ktorý sme sa tešili a ktorého sme sa trochu báli. Pred komisiou, ktorú tvorili pani primátorka Anna Szogedi, naša pani riaditeľka Henrieta Balogová, pán riaditeľ CVČ Koloman Tóth, páni poslanci Zsolt Herczeg a József Molnár, páni učitelia Július Húšťava a Szajkó Béla, pán Gábor Pusko a v neposlednom rade lektor Green Foundation Ladislav Bíró sme obhajovali náš zámer Zoltankárov. V meste a na našej škole sme spravili prieskum v ktorom sme zisťovali, ako vnímajú obyvatelia nášho malého mestečka park Zoltánka. Vrátilo sa nám 145 dotazníkov. Respondenti navrhujú a my s nimi súhlasíme: ... aby sa tam dalo chodiť, aby sa zrúcali tie staré záchody a vyčistiť prostredie, aby sa tam nemohli skrývať a robiť to, čo nemajú, treba to dať do poriadku, vytvoriť nejaký park pre deti a dospelých, väčší záujem mesta, skate park, detské ihrisko, vytvoriť bezpečné miesto na relax, vysťahovať zo susedstva miestnych spoluobčanov, kamerový systém, detské ihrisko, cvičisko, obnoviť amfiteáter, náučný chodník – 1.živočíchy, 2.rastliny, 3. história, 4. aktivity, Gemerka Dôležitá je tímová práca - Sme možno malí ale máme nápady ...,vy máte skúsenosti a spolu by sme možno mohli niečo pekné obnoviť alebo vytvoriť. Potrebujeme však zabezpečiť jednu dôležitú vec: BEZPEČNOSŤ v parku je prvoradá. Navrhujeme možno nejakú hliadku alebo kamerový systém. Možno by nebolo zlé urobiť v parku „vrátnicu“, v ktorej by bol človek, ktorý by park strážil.
Komisia kládla Zoltankárom rôzne otázky, na ktoré deti nesmelo odpovedali. Pán riaditeľ CVČ deti pochválil, že sa im podarilo osloviť toľko obyvateľov, ktorí boli ochotní odpovedať. Páni poslanci sa vyjadrili, že tiež podnikajú kroky, ktoré by mali viesť k zmene stavu Zoltánky. Pani primátorka žiakov tiež pochválila a porozprávala o stave parku a kde vidí problém. Priznala, že v parku sa snažili v minulosti robiť zmeny (rôzne organizácie) ale nikdy sa nič nedotiahlo do konca. Uznala, že najlepšie by bolo park upraviť, oplotiť a možno kamerový systém by bol najlepšou formou, aby sme sa v parku cítili bezpečnejšie.
Stretnutie bolo veľmi príjemné. Myslíme, že máme predstavu a je na nás všetkých, či sa v meste možno aj našou zásluhou zmení Mestský park Zoltánka, ktorý sa údajne volal Angol park.
V ďalšom kroku sa zameriame na získavanie informácií o histórii parku. Spoločne s historikmi, ktorí naše dejiny skúmajú, by sme chceli zostaviť informačné tabule, ktoré by stručne informovali, čo v parku môžeme vidieť a čo sa tam kedysi dialo. A čo vy? Poznáte históriu parku ?
Na záver sme sa všetci prítomní podpísali na Pamätný list, ktorý nám bude pripomínať naše prvé stretnutie.
Zoltankári zo 6.A
Deň matiek
Byť mamou je úžasné... Každý rok sa druhá májová nedeľa nesie v znamení osláv všetkých mamičiek. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili! Preto žiaci 2.B triedy pripravili s pani učiteľkou Ľubkou Kiššimonovou a pani vychovávateľkou Ľudmilou Derdákovou milý program pre svoje mamičky.
Kurz OZO
Teoretická časť kurzu OZO sa uskutočnila 6. mája 2019. Pozostávala z rôznych tém napr. riešenie mimoriadnych udalostí, zdravotná príprava a pohyb a pobyt v prírode. Praktická časť kurzu sa uskutočnila 7. mája 2019. Deň sme začali nástupom pred budovou škly, aby si žiaci precvičili zodpovedné správanie sa v mimoriadnej situácii. Po kontrole počtu žiakov sa žiaci presunuli na jednotlivé stanovištia. Žiaci sekundárneho vzdelávania mali tri stanovištia: zdravotnú prípravu viedla PaedDr. Jana Herzcegová, prekážkovú dráhu zostavila Mgr. Marianna Čekanová a orientáciu v teréne zrealizoval Mgr. Štefan Dudra. Žiaci sa vyskúšali aj presun v teréne.
Súťaže
Okresné kolo v malom futbale starších žiakov sa konala 7. mája 2019. Družstvo našich žiakov získalo skvelé 3. miesto. Blahoželáme !