Divadelné predstavenie v Košiciach
MAREC - mesiac knihy
Už roky si mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou. Kniha patrí od vynálezu kníhtlače medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Je zdrojom poznania, zábavy, dobrodružstva. Aj v období moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam. Vedia to už aj prváci, ktorí zavítali so školskej knižnice. K nim sa pridali aj ďalšie triedy. Štvrtáci si urobili výstavu kníh, z ktorých si počas prestávok čítali. V priebehu tohto mesiaca si predstavil najobľúbenejšie knihy.
Cvičenie v ŠKD
Deň otvorených dverí
Divadelné predstavenie: RONJA, DCÉRA LÚPEŽNÍKA
Žiaci 3. a 4. ročníka boli v Štátnom divadle v Košiciach. Deti s pani učiteľkami a pani vychovávateľkami mali možnosť zažiť atmosféru divadelného predstavenia: RONJA, DCÉRA LÚPEŽNÍKA. Zbojníkova dcéra Ronja je jeden z najkrajších príbehov o priateľstve, odvahe a dobrodružstve. Dej opisuje príbehy dvoch znepriatelených zbojníckych rodín, ktoré sa snažia spriateliť deti lúpežníkov Ronja a Birk. V tajomnom lese zažili nejedno prekvapenie a dobrodružstvo.
Zážitkové vyučovanie s pánom Bélom Szajkóom
Regionálna história je mnohokrát v úzadí, v nepovšimnutí a možno je veľakrát zaujímavá a poučná. Z uvedeného dôvodu sa vyučujúce slovenského jazyka a literatúry rozhodli pozvať do školy bývalého pedagóga na zaslúženom odpočinku, autora dvoch kníh o Tornali, aby nám priblížil vo forme zážitkov , vlastných skúseností históriu mesta, jednotlivých budov, ktoré tu kedysi sídlili, ich osud. Osobitnú pozornosť venoval pán Szajkó storočnici tornaľskej kultúry, histórii amatérskych divadelných súborov, ktoré spracoval v knižke pod názvom "Spomienky, udalosti kultúrneho života Tornale (1880 –1980)". Prítomným pán Szajkó rozprával o bohatej činnosti závideniahodnej kultúrnej minulosti nášho mesta, o rušnom spoločenskom živote Tornaľčanov a spolkov. Zážitkové vyučovanie splnilo svoj cieľ, o to viac, že sme nikdy nemali možnosť privítať tornaľského autora. PaedDr. Zakharová
Exkurzia do Rimavskej Soboty
Dňa 8. marca sa žiaci 5. ročníka zúčastnili exkurzie do Rimavskej Soboty. Najskôr ich cesta smerovala do rimavsko- sobotského múzea. Na výstave v múzeu, mali možnosť si prezrieť repliky archeologických nálezov. V národopisnej časti expozície sa prezentuje tradičná ľudová kultúra Gemera-Malohontu, pričom najväčší priestor je venovaný ľudovému hrnčiarstvu 18. a 19. stor. ako typickému fenoménu regiónu. Po prehliadke múzea ich cesta pokračovala do ekorelaxu. Žiaci mali možnosť vidieť niekoľko druhov plazov, zaujímavých mlokov, rýb a rôzne druhy hlodavcov. Počas prehliadky terária si žiaci mohli vypočuť veľa zaujímavých informácií ohľadom spôsobu života plazov.
Literárna súťaž: Hviezdoslavov Kubín
Do galérie Literárna súťaž: Hviezdoslavov Kubín boli pridané fotografie. 7. marca 2018 sa na našej škole konalo školské kolo literárnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Súťaže sa zúčastnila aj Katarína Dorková z 1.B triedy a recitovala báseň Cirkus Hopsa sa! Všetkým úspešným a postupujúcim súťažiacim prajeme veľa úspechov aj v obvodnom kole.
Prednáška o Muránskej planine
Národný park Muránska planina je jeden z najmladších národných parkov na Slovensku. Národný park má rozlohu 203,18 km². Jadro národného parku pozostáva z vápencovej a dolomitovej planiny s krasovými útvarmi. Na jeho území sa stretávajú štyri geomorfologické celky Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Horehronské podolie. Dôsledkom toho je veľmi pestrý reliéf. Je tu približne 400 jaskýň, ktoré nie sú prístupné verejnosti. Najrozsiahlejší jaskynný systém je Bobačka. Najvyšším vrchom národného parku je Fábová hoľa s výškou 1 439 m n. m. Flóra národného parku zahŕňa 35 endemických a subendemických druhov, napríklad Lykovec muránsky (Daphne arbuscula). Spomínané informácie nám prostredníctvom prezentácie a vlastných zážitkov, predniesla ppracovníčka NP Murnánsk planina. 1. marca 2018 boli žiaci siedmeho ročníka súčasťou veľmi zaujímavej prednášky o Muránskej planine . Žiaci sa dozvedeli o prekrásnej a jedinečnej faune a flóre, ktorá sa rozprestiera neďaleko nás. Počas prednášky sa žiaci zapájali do besedy a pohotovo reagovali na výzvy prednášajúcej. Po prednáške, žiakom boli rozdané pracovné listy s animovanou mapou NP, kam si mali zaznačiť resp. vyplniť získané informácie z prezentácie. Besedu organizovali pani Jolana Koósová, Jana Herczegová a v neposlednom rade MVDr. Mária Kračuníková, ktorej ďakujeme za sprostredkovanie besedy.
Súťaže
Vo februári sa uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády - Kategória C. Veľmi nás teší, že naši žiaci boli opäť úspešní. V teoreticko-vedomostnom teste získal Milan Halčin z 8.A 2. miesto. V projektovej časti získala 1 .miesto Adriana Póšová z 8.B. Blahoželáme.
Venček
17. februára 2018 sa uskutočnil Prvý ples - Venček žiakov 9. ročníka.
Karneval v ŠKD
Fašiangy sú symbolom veselosti a zábavy. Pre toto obdobie sú typické veselé karnevaly, a preto sa aj na našej škole už tradične uskutočnil karneval v ŠKD 16. februára 2018 pre žiakov prvého stupňa. Pani vychovávateľky pripravili pre deti školského klubu detí príjemné popoludnie. Masky boli nápadité a zaujímavé. Každé oddelenie si pripravilo zaujímavé súťaže, ktorými sa zabavili. Nechýbal tanec alebo recitáciaa aj ozajstná tanečná zábava.
Šéfkuchár opäť na našej škole
14. februára 2018 Šéfkuchár Vojto Artz varil opäť na našej škole. Spolu s našimi kuchárkami pripravil chutný obed pre všetkých stravníkov. Uvarili brokolicovú polievku a pečené rybie filé so zemiakmi a zeleninou. Šéfkuchár Voto Artz už dlhšie spolupracuje so školskými jedálňami, ktoré zásobuje spoločnosť METRO. Vojto Artz sa snaží presvedčiť všetkých stravníkov, že obedovať sa dá zdravo a aj chutne. Ďakujeme za chutný obed.
Lyžiarsky a snowboardový kurz
Žiaci 8. ročníka sú práve teraz na lyžiarskom a snowboardovom kurze v Tatranskej Štrbe, hotel Rysy. Včera šťastne došli do cieľa a kurz je už v plnom prúde. Okrem lyžovania a snowboardovania boli žiaci na pešej túre na Hrebienku. Výnimočný Tatranský ľadový dóm je tam otvorený už po piaty krát! Tento rok nesie v téme pocta rodine, inšpirovanou masívnou rímskokatolíckou bazilikou v Barcelone - Sagrada Familia. Ľadové sochy všetkých zaujali. A tak ako zvyčajne vám prinášame niekoľko skvelých záberov.
Zimné radovánky v 1.A
Zima nadchla tohto roku všetky deti a atmosféru zimných radovánok v 1.A nám prinášajú aj tieto fotografie.
Korčuliarsky kurz
Februárové dopoludnia trávia žiaci 7. ročníka už tradične na zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Korčuľovanie je nielen základom pre dva najpopulárnejšie zimné športy - hokej a krasokorčuľovanie, ale aj jednou zo základných lokomócií, ktoré by mohli deti zvládnuť. A deťom našej školy sa to pekne darí na korčuliarskom kurze odkiaľ prinášame niekoľko záberov.
Úspechy našich žiakov
Sme hrdí na nášho žiaka z 9.A triedy, ktorý obsadil 1. mesto v téme Tajomstvá prírody v celoslovenskej súťaži EXPERT 9. Blahoželáme Dominik Belica.
Slávnostné odovzdávanie vysvedčení v 1.B
Do galérie Slávnostné odovzdávanie vysvedčení v 1.B boli pridané fotografie.
Plavecký výcvik 3.-4. ročník
Žiaci z 3.ročníka sa spolu so svojimi spolužiakmi z 4.A zúčastnili plaveckého výcviku v Mestskej plavárni v Rimavskej Sobote. Takmer všetci žiaci sa naučili plávať, a preto môžeme skonštatovať, že mokré vysvedčenie si iste zaslúžili všetci.
Plavecký výcvik 6.ročník
Žiaci 6. ročníka sa 15.-19. januára 2018 zažili netradičný týždeň plný pohybu na plaveckom výcviku. Kurz sa konal v Mestskej plavárni v Rimavskej Sobote v doobedňajších hodinách. Niektoré deti prekonali svoj strach z voda a dostali základy plávania pod vedením Mgr. Pučokovej. Ostatní sa zdokonalili v rôznych plaveckých štýloch - prsia, znak či kraul pod vedením Mgr. Čekanovej a Mgr. Danišovej. Ako sa im darilo a koľko zábavy pri tom zažili najlepšie dokumentujú zábery vo fotogalérii.