Do galérie December 2016 boli pridané fotografie. Počas adventu usilovne pracovali aj žiaci s rodičmi v triede 3.B. Okrem krásnych adventných vencov vyrobili aj tričká. Tie bude možné si zakúpiť na jarmoku našej školy.
December 2016
December 2016
Do galérie December 2016 boli pridané fotografie. Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi vami. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. V tento deň zavítal Mikuláš so svojimi pomocníkmi aj na našu školu. Tí žiakom zarecitovali a tiež priniesli sladké darčeky. Poobede zavítal Mikuláš aj do parku v meste, kde bol rozsvietený aj vianočný stromček.
Súťaže na škole
Do galérie Súťaže na škole boli pridané fotografie. V decembri začali na škole prebiehať už aj prvé školské kolá súťaží. Žiaci primárneho vzdelávanie si 1. decembra 2016 zmerali sily v súťaži Všetkovedko. PK cudzích jazykov zorganizovala aj školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Veľmi nás teší záujem žiakov o súťaže. Blahoželáme všetkým, ktorí boli úspešnými riešiteľmi a aj tým, ktorí budú reprezentovať našu školu na obvodných kolách.
December 2016
Do galérie December 2016 boli pridané fotografie. V utorok 29.11.2016 po vyučovaní opäť zavítali do triedy 1.B mamičky a staré mamy a spoločne vyrábali adventné vence, ale i predmety do vianočného predaja organizovaného ZRŠ. V predvianočnej nálade sa podarili krásne vence, ktoré skrášlia chodbu školy a potom aj domovy detí. Mgr. Monika Švihlová
Pasovačka prvákov
Do galérie Pasovačka prvákov boli pridané fotografie. V stredu 30.11.2016 sa deti v I.B stali ,,naozajstnými“ žiakmi našej školy, keď po splnení rôznych úloh zložili sľub a boli pasovaní za žiakov. Tieto chvíle im bude pripomínať podpísaný sľub a pamätný list. Túto akciu sa podarilo zorganizovať za pomoci deviatakov (David Šlosar, Lukáš Švihla, Dominik Demeter a Juraj Biblák), ktorí sledovali plnenie úloh a pomáhali pri pasovaní, ale hlavne vďaka šikovným rukám mamičky Fejesovej, Mičkovej, Antalovej a Slávikovej, ktoré venovali svoj čas pri príprave materiálov potrebných na túto akciu. Mgr. Švihlová
Spomienkové oslavy P. J. Šafárika
Spomienkové oslavy P.J.Šafárika Do galérie boli pridané fotografie. Pri príležitosti 210. výročia narodenia a 150. výročia úmrtia KAROLA KUZMÁNYHO (spisovateľa, novinára, estetika, evanjelického kňaza) a 221. výročia narodenia a 155. výročia úmrtia PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA (básnika, historika, etnografa, slavistu), podľa ktorého je pomenovaná naša základná škola sa 1. decembra 2016 konali spomienkové oslavy vo vestibule školy. Túto slávnosť pripravila PK Slovenského jazyka v spolupráci s miestnym výborom Matice slovenskej. Na spomienkovej oslave sa zúčastnili aj hostia - riaditeľka Domu Matice slovenskej v Rimavskej Sobote Mgr. Ingrid Šulková, predsedníčka Anna-Mária Bencsová miestneho odboru Matice slovenskej v Tornali, evanjelický kňaz Mgr. Marcel Ištván, vedúca sociálno-správneho odboru a školstva v Tornali Ing. Milena Helembaiová a ďalší. Oslavu spestrili žiaci 9.B literárnym pásmom o živote P. J. Šafárika a folklórny krúžok Šafáriček svojim programom. Akciu moderovala PaedDr. Eva Zakharová. Spoluorganizátorom spomienkovej slávnosti bol: INŠTITÚT VZDELÁVANIA MATICE SLOVENSKEJ.
Plavecký výcvik
Do galérie Plavecký výcvik boli pridané fotografie.
December 2016
Do galérie December 2016 boli pridané fotografie. Aj na našej škole sme už tradične vyrábali v čase ADVENTU krásne vence, ktoré sú vystavené pri riaditeľni školy. Vyrobili ich jednotlivé triedy spolu so svojimi triednymi učiteľkami a učiteľmi. Po ukončení výstavy budú zdobiť adventné vence každú triedu až do Vianoc.
Vianoce 2016
Do galérie December 2016 boli pridané fotografie. ADVENT- je to začiatok kresťanského liturgického roka, obdobie štyroch týždňov pred Vianocami, ktoré sa začína nedeľou najbližšou ku dňu Kataríny (25. november). Symbolizuje mýtický čas štyroch tisícročí od biblického stvorenia sveta do narodenia Krista. Aj keď jeho korene siahajú do 4. storočia, čas adventných nedieľ zaviedol až pápež Gregor I. (590 – 601) a bol pôvodne spojený s pôstom tri dni v týždni, neskôr len v stredu, piatok a sobotu po tretej nedeli (tzv. suché dni). Vypĺňajú ho ochranné obyčaje, ľúbostné čary, veštenie, obchôdzky s maskami, vinšovanie a zákaz ženských prác. V MsKS sa vyrábali adventné vence a na námestí sa aj naši žiaci zúčastnili na zapálení adventného venca.
Exkurzia do Prešova
Do galérie Exkurzia do Prešova boli pridané fotografie. 3. novembra 2016 sa štvrtáci zúčastnili exkurzie do planetária v Prešove. Návšteva planetária v Prešove je zhrnutím a upevnením poznatkov získaných na vyučovacích hodinách prírodovedy. Predstavuje pútavý spôsob rozšírenia už získaných schopností, vedomostí či zručností s možnosťou využitia interaktívnych prvkov. Žiaci mohli preukázať svoje znalosti i prakticky, čo sa nepochybne veľmi úspešne podarilo. Po návšteve planetária sa presunuli do centra, kde sa konala prehliadka mesta.
Pobyt v Poľsku
Do galérie Pobyt v Poľsku boli pridané fotografie. Poľsko majú ľudia v povedomí hlavne kvôli sladkostiam krowkám. Historici si ho pamätajú ako prvú napadnutú krajinu v druhej svetovej vojne a tiež ako národ s bohatou minulosťou. Ale tí žiaci, ktorí boli z našej školy na výmennom pobyte v Tarnowe, si budú na 5 októbrových dní spomínať úplne z iného uhla. Keď sa povie Poľsko, mnohým z nás sa objaví predstava ich národných jedál, ktorými nás hostili priam ako politikov na návšteve. Niektorí si spomenú na poľské dievčatá, ktoré im učarovali. Všetci si ale určite vybavíme diskotéku na jednej škole a ľudové tance na druhej, ale najmä soľnú baňu pri meste Bochnia. Menovaná soľná baňa bola zaujímavá hlavne pre jej nadčasovosť a využívanie ilúzie, aby v nás vyvolala dojem, že sme sa skutočne presunuli do stredoveku. V imaginárnej exkurzii nechýbali ani oživení vládcovia, ktorí nám prezradili rôzne významné udalosti z histórie bane. Škola, na ktorej nás učili poľské ľudové tance, nám pripravila aj výborné výtvarné a športové aktivity. Počas nášho pobytu v Tarnowe sme navštívili historické pamiatky ako napríklad ostatok židovskej mešity na Židovskej ulici. Vyšanti sme sa aj v plavárni v obci Will Rdzedzinka, ktorá sa nachádzala v modernom centre voľného času, kde poľskí žiaci každý deň trávia svoj voľný čas aj takýmto spôsobom. Vo štvrtok 27. októbra sme sa vydali na výlet do obrovského tarnowského obchodného centra, kde sme strávili skoro dve hodiny. Neskôr večer nás pozvali na exkurziu do domu Paderewského, hudobného skladateľa, ktorého koncerty boli najdrahšie na svete. Po našich cestách nás sprevádzali a robili nám sprievod väčšinou len riaditelia družobných škôl a naši starostliví pedagógovia. Chcel by som sa im poďakovať za trpezlivosť a za to, že s nami vydržali nie vždy ľahké chvíle v ubytovni, v Ľudovom dome v Radine. Adama Zoltán Anderko 8.A
Október v 1. - 4. ročníku
Do galérie Október v 1. - 4. ročníku boli pridané fotografie. V utorok poobede, pred jesennými prázdninami, sa v niektorých triedach na prvom stupni vyrezávali tekvice. Žiakom prišli na pomoc rodičia, starý rodičia, či kamaráti. V 4.B sa rozdelili do menších skupiniek a potom sa už s chuťou pustili do práce. Tí, ktorí nemali tekvice, namaľovali krásne výtvarné práce. Vznikli veľmi zaujímavé vyrezané tekvice a tváričky, niektoré strašidelnejšie, iné boli milé. Na záver sme zapálili sviečky v tekviciach a vyložili sme ich na výstavku. 27.októbra 2016 sa od 17:00 do 20:00 škola premenila na zábavné, ale aj trochu strašidelné miesto pre približne 120 detí z 1.- 4.ročníka. Vo vyzdobených priestoroch školy a triedach ich čakalo občerstvenie, prechádzka parkom, zábavné aktivity na stanovištiach so sladkou odmenou a diskotéka.
Naj... tekvica 2016
Do galérie Naj... tekvica 2016 boli pridané fotografie. Aj tento rok sme v spolupráci so Žiackym parlamentom zorganizovali výstavu tekvíc, kde sme mohli obdivovať 116 tekvíc, takže školský rekord sme prekonali. Súčasťou výstavy boli vtáčie búdky, ktoré zhotovili žiaci 2.stupňa so svojimi rodičmi. Na výstave nás privítali žiaci – Rozložníková Adriana, Peter Šálek a Klaudia Szaboová zo 7.B triedy. Upozornili nás na to, že sa blížia sviatky: Sviatok Všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, Dušičky. Jedny z najkrajších, nostalgických a najdôstojnejších sviatkov roka.... Priblížili žiakom naše tradície a spomenuli, že naše Dušičky a americký Halloween majú aj viacero spoločných čŕt. Každá tekvica je tá NAJ. Najkrajšia, najväčšia, najstrašidelnejšia, najzaujímavejšia, najmilšia,... . Z celkového počtu 446 hlasov, získala najviac hlasov tekvica, ktorá nás asi najviac vystrašila - tekvica s číslom 100 – zhotovila ju Murínová Zuzana (4.B) s rodičmi. O tri hlasy menej získala tekvica č. 82, ktorú do výstavy priniesla Janka Palková (6.B). Zaujali Vás však aj tekvice, ktoré zhotovili so svojimi rodičmi: Erik Szabo (4.B), Turisová Karolina (5.B), Sophia Bérešová (3.A), Adrian Slanec (3.B), Simon Stodolica (3.B), Natália Palková (3.A), Kékesiová Tamara (4.A), Írisz Sejla Kóšiková (5.B). Určite nám dáte za pravdu, že pri vyrezávaní tekvíc bola s rodičmi zábava a vôbec nie je dôležité, či Vaša tekvica vyhrala alebo nie. Ďakujeme všetkým, ktorý ste svojou šikovnosťou a tvorivosťou prispeli k vydarenej výstave, ktorá je z roka na rok, aj vašou zásluhou, stále krajšia. Mgr. Danišová
Exkurzia do ZOO v Košiciach
Do galérie Exkurzia do ZOO v Košiciach boli pridané fotografie. Zoologická záhrada Košice je zoologická záhrada rozkladajúca sa na ploche 288 ha v prírodnom prostredí mestskej časti Kavečany. Zoo je areálom aj výstavnou plochou najväčšia Zoo na Slovensku. Dňa 14.októbra 2016 boli žiaci 5. ročníka súčasťou niekoľko kilometrovej divočiny, exotiky ale i praveku ZOO. Svedkami pestrej škály fauny, ale i flóry bolo spolu 49 žiakov. Košická ZOO sa buduje od roku 1979. Je jednou zo štyroch zoologických záhrad na Slovensku. Bohatá fauna prekypuje euroázijskými druhmi chovanými v priestoroch, ktoré sa charakterom a svojou veľkosťou približujú prírodným podmienkam. Žiaci mali možnosť uzrieť najväčšiu voliéru Slovenska, ktorá je medzi inými veľkou pýchou košickej ZOO. O veľkú zábavu sa postarali lemúre. Šelmy, makaky, plameniaky, ťavy , zebry, tučniaky a iné zvieratá nás ohromili svojim pôvodom, výskytom v prírodných podmienkach, spôsobom lovenia a ďalšími inými prejavmi správania sa. Veľkou zábavou bolo samotné kŕmenie tiav. Po prehliadke ZOO záhrady sa presunuli do Dinoparku. Tu mali žiaci možnosť vidieť gigantické jaštery. Vyvrcholením Dinoparku sa stal náučný 4D film o živote veľjašterov. Cieľom samotnej exkurzie bolo spoznať a na vlastné oči vidieť rôzne druhy živočíchov, ktoré nie sú súčasťou slovenskej fauny, tie ktoré majú možnosť vidieť len pri sledovaní prírodopisných filmov. O dozor, program a pomoc pri riešení úloh sa postarali pani učiteľky Jolana Koóšová, Jana Herczegová a pán Ján Zvara.
Exkurzia do TECHNICKÉHO MÚZEA V KOŠICIACH
Do galérie Exkurzia do TECHNICKÉHO MÚZEA V KOŠICIACH boli pridané fotografie. Žiaci 9. ročníka navštívili v mesiaci OKTÓBER Technické múzeum v Košiciach, aby sa zážitkovou formou presvedčili o fungovaní fyzikálnych zákonov v praxi.
Dni mesta TORNAĽA
Do galérie Dni mesta TORNAĽA boli pridané fotografie.
5. októbra 2016 sa stretli v telocvični ZŠ Ferenca Kazinczyho žiaci zo všetkých škôl v Tornali. Spoločne si spomenuli na Mgr. Lászla Ivána, ktorý svoj život zasvätil športu. Dievčatá reprezentovali našu školu v basketbale. Chlapci si zas zahrali futbal.
Dni mesta TORNAĽA
Do galérie Dni mesta TORNAĽA boli pridané fotografie. Dni mesta TORNAĽA boli už tradične otvorené Večerom tornaľských škôl, kde sa predstavili aj žiaci našej školy. Súčasťou programu bol aj program folklórneho krúžku ŠAFÁRIČEK, kde žiaci predviedli pásmo s názvom Keď už Ďuro. Žiakov pripravili Mgr. Bogoeská a Angelika Makšiová. Na krúžku im aktívne pomáha aj Mgr. Kiššimonová.
Exkurzia - Silická ľadnica
Do galérie September boli pridané fotografie.
Národný park Slovenský kras je známy pre svoje skalnaté útvary a veľký počet jaskýň a priepastí. Patrí medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe. Práve preto je to vyhľadávané miesto pre exkurziu žiakov 9. ročníka. Žiaci sa môžu presvedčiť v praxi ako vyzerajú krasové útvary vo voľnej prírode - závrty, vyvieračky, jaskýne a priepasti. Keďže územie Slovenského krasu patrí tiež medzi bohaté územia z hľadiska botaniky v strednej Európe, sa žiaci snažili spozorovať čo najviac rastlinných druhov. Poslednou zastávkou bola Silická ľadnica. Jaskynná priepasť má tvar šikmého, hore otvoreného vreca, ktorého ústie je široké 32 m a vysoké 12 m. Priepasť sa vytvorila preborením stropu, čím sa odkryla strmá, až previsnutá skalná stena, ktorej hĺbka je 91 m. Hlavná časť priepasti je v hĺbke 45 m ohraničená 15 m vysokým ľadopádom.
Európsky deň jazykov
Do galérie September boli pridané fotografie.
Európa používa viac než 200 pôvodných európskych jazykov a mnohými ďalšími hovoria ľudia pochádzajúci z ďalších kontinentov. Je dôležité, aby sme si uvedomili tento cenný zdroj, používali ho a pestovali. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívite (napr. počas dovolenky), vám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a kontakty. Práve preto sme si 26. septembra opäť pripomenuli Európsky deň jazykov a otestovali sme naše vedomosti z rôznych jazykov Európy. Na hodinách cudzích jazykov sme otestovali svoje vedomosti o Európe v kvízoch, hľadali slová z rôznych jazykov, opisovali obrázky a tvorili vety v angličtine, češtine, maďarčine a aj nemčine. Okrem toho sme si prevetrali vedomosti v interaktívnych kvízoch kahoot. Tento deň je medzi žiakmi obľúbený a každý rok vidíme pokrok vo využívaní rozmanitých jazykov Európy priamo v praxi.
Exkurzia - Náučný chodník v Bretke
Do galérie September boli pridané fotografie.
20. septembra 2016 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili exkurzie do skanzenu Beretkei a náučného chodníka v Bretke. Exkurziu koordinovali pani Mgr. Jolana Koósová, PaedDr. Jana Herczegová a MVDr. Mária Kračuníková. Bretka je malá obec v okrese Rožňava v Košickom samosprávnom kraji. Patrí do regiónu Horný Gemer na juhovýchode Slovenska s počtom obyvateľov 402. Prvou zastávkou bola prehliadka historického domu z 18.storočia. Vo dvore žiakov čakala a milo privítala pani sprievodkyňa, ktorá je zároveň zakladateľkou a majiteľkou skanzenu. Žiaci mali možnosť vidieť ako žili a pracovali naši predkovia. Najviac ich zaujali kachle, nábytok a spôsob akým sa spracovával med. Po prehliadke sa vybrali spoznať krásy prírody po náučnom chodníku. Bolo krásne slnečné počasie. Žiaci mali možnosť vidieť skokana hnedého, užovku obyčajnú, netopiere, sleziník, merík, rôzne druhy húb atď. Najviac ich zaujal úkryt odkiaľ sa strieľalo počas vojny a jaskyňa s nádherným výhľadom na rieku Muránka. Bol to jeden krásny, slnečný, príjemný deň s príjemnými ľuďmi.